Особливості труб та фітингів із зшитого поліетилену
Для системи опалення та обладнання теплої підлоги, водопроводу і каналізації, влаштування басейну – всюди потрібні труби. Перевірений часом сталевий трубопровід сьогодні не в пошані. У сталевих труб є і переваги, і недоліки: міцні, але важкі, потужні, але схильні до засмічення і корозії. Від постійного контакту з водою і повітрям вони окислюються, стоншуються, а де тонко – там і рветься: проржавілі труби починають текти.
Ставити в новий сучасний будинок труби, які через кілька років проржавіють і потечуть, звичайно, недоцільно. Наукові пошуки привели до створення металопластикових труб, а потім і труб із зшитого поліетилену. Саме вони б'ють рекорди з продажів.
Пластикові труби: чи всі однакові?
Різниця між ними в тому, що металопластикові труби являють собою як би бутерброд: внутрішній шар пластику, зверху – шар алюмінію, а поверх алюмінію – знову шар пластику. Усередині ці труби виходять гладкими, бруд не осідає на їх стінках, алюміній виступає як арматура, він зміцнює трубу, а верхній шар пластику захищає всю конструкцію від шкідливого впливу оточуючого середовища.
Труби із зшитого поліетилену (так звані, PEX-труби) повністю складаються з пластика – тільки його обробляють спеціальним чином: фізичним, хімічним, лазерним. В результаті цієї обробки молекули речовини, з якого роблять труби, як би «зшиваються» один з одним (звідси назва - «зшитий поліетилен»), матеріал набуває особливої міцності і довговічності.
Загальні переваги у металопластикових труб і труб із зшитого поліетилену:
- вони не схильні до корозії;
- довговічні;
- гнучкі;
- міцні;
- їх зручно монтувати.
Крім того, вони дешеві і практичні, а зібрати їх може навіть людина, що не має професійних навичок в даній сфері. Термін придатності пластикових труб – 50 років.
Особливості труб і фітингів із зшитого поліетилену
Спектр застосування труб із зшитого поліетилену дуже широкий. Їх використовують для системи холодного і гарячого водопостачання, облаштування опалення та теплої підлоги. Фітинги для цих труб роблять з латуні і таке з'єднання легко і без проблем можна укласти прямо в бетон. Дані властивості труб із зшитого поліетилену привертають до них увагу не тільки тих, хто збирається користуватися такими системами, а й фахівців, тому що PEX-труби – практично ідеальний варіант для установки в квартирах, будинках, на дачах. З цим матеріалом зручно працювати, їм зручно користуватися.
PEX-труби сьогодні користуються величезною популярністю, і багато в чому завдяки своїм технічним характеристикам. Такі труби:
- стійкі до перепадів температур, витримують і гарячу воду до 95 градусів;
- не деформуються, а якщо на них впливають силою, вони легко повертають колишню форму;
- дуже еластичні;
- стійкі до корозії, так що іржавих труб і протікань чекати не доводиться;
- витримують великі навантаження, при цьому, як уже було сказано, дуже міцні.
Ще один плюс PЕХ-труб: вони стійкі до замерзання. Труби не деформуються на морозі і після розморожування повертають колишню форму. Наліт на стінках таких труб теж не відкладається.
Здається, що ці труби – мрія нашого сучасника! Але це не зовсім так.
Недоліки PEX-труб
На жаль, ці чудові труби мають і недоліки:
- не витримують впливу прямих сонячних променів – від цього вони стають крихкими, ламкими, так що при монтажі краще укладати їх в стіну;
- в них немає металевого шару, як в металопластикових трубах, тому при роботі з такою трубою її складно зафіксувати, вона легко змінює положення в просторі.
Крім того, у труб із зшитого поліетилену є ще один дуже великий недолік: на верхньому шарі розташований антидифузний захист, і якщо його пошкодити при невмілому монтажі, трубопровід не прослужить довго. Так що їх установка вимагає присутності професіоналів. У той же час, металопластикові труби, при мінімумі навичок, може зібрати і неспеціаліст.
Не забувайте, що труби скріплюються латунними фітингами: вони не повинні торкатися бетону або штукатурки, тому що при цьому метал фітингів буде окислюватися і псуватися. І, звичайно, поліетилен – це все-таки не метал: при нагріванні понад 400 градусів (наприклад, при загоранні в кімнаті) труба зі сталі хіба що почорніє, а ось труби із зшитого поліетилену стечуть на підлогу, просто розплавившись. Звідси і другий недолік: такі труби не люблять впливу сильних кислот, галогенів та інших хімічно активних речовин. Звичайно, пральний порошок не зробить на них вплив, а ось кислота покриє труби із зшитого поліетилену тріщинами.