«За» і «проти» мідних труб та фітингів
За останні два десятиліття відбулася технологічна революція в «трубній справі». При прокладанні водопроводу, каналізації, опалення – загалом, скрізь, де необхідні надійні, міцні труби, пластик впевнено витісняє метал. Але мідні труби все ж користуються попитом і зараз.
Метал, металопластик, пластик: історія трубного прокату
Металеві труби, наприклад, в водопровідних системах, використовуються тисячоліттями! Ще в Давньому Єгипті і Стародавньому Римі воду до палаців подавали за допомогою мідних труб. Звичайно, задоволення було не з дешевих, але фараони та імператори могли собі дозволити таку розкіш!
У 19 столітті в розвинених країнах почалося масове будівництво водопроводів, і вода в будинку перестала бути привілеєм тільки багатих сімей, почалося промислове виготовлення сталевих та чавунних труб, які вірою і правдою довгий час були практично єдиним підходящим варіантом для подачі води й тепла. Звичайно, мідні труби теж використовували, але тільки в індивідуальному будівництві і нечасто через цілу низку причин, перш за все, їх дорожнечі, а крім того, їх було неможливо дістати. Може, саме в цей час склалося уявлення про те, що мідні труби – це заможно і їх можуть собі дозволити не всі.
Потім промайнув період модної оцинковки, яка мала переваги міді (легка і нержавіюча), але була доступнішою за ціною. 21 століття стало ерою пластика: практично повсюдно металеві труби сьогодні витісняються пластиковими і металопластиковими конструкціями.
Довговічні, міцні, гнучкі, зручні в монтажі, сьогодні пластикові труби перемогли в битві з трубами з чавуну і сталі. А як же мідні труби, їх теж можна забути і викинути? І що б поставив єгипетський фараон, будь у нього вибір: такі зручні і легкі, нержавіючі пластикові труби, або все-таки мідні?
Мідні труби: переваги
У мідних труб є дуже багато переваг. Мідь – це міцний метал, термін придатності якого досягає 100 років! Труби з неї поєднують в собі переваги металевих і пластикових аналогів. Трубний прокат з міді має такі переваги:
- слугує дуже довго: при правильному проектуванні і установці «мідна система» буде радувати Вас десятиліттями;
- мідні труби легкі й пластичні,
- витримує великий перепад температур – фахівці стверджують, що мідні труби витримують перепад температур від +115 до -40 градусів;
- не окислюється,
- не засмічується – поверхня труб всередині така ж гладка, як і у пластику, і на відміну від сталевих труб, мідні не затримують на своїх стінках бруд та шлаки.
Та й зовні мідні труби виглядають дуже привабливо. Багато людей вважають за краще їх не фарбувати, а чистити, щоб вони виглядали «дорого». Ці плюси мідних труб продовжують привертати до себе увагу тих, хто хоче поставити в своєму будинку дійсно гідну, надійну і перевірену роками водопровідну і опалювальну системи.
Мідні труби: недоліки
Але у мідних труб є і свої негативні сторони. І головний їхній недолік – вартість. Як правило, мідні труби і фітинги стоять в 8-10 разів більше, ніж їх пластикові аналоги. Так що, плануючи «мідну систему», приготуйтеся до витрат на порядок вище, ніж при роботі з пластиком.
Втім, у мідних труб є ще один, набагато більш серйозний недолік. Якщо пластикові труби нейтральні і по ним можна переганяти навіть хімреактиви, мідь – це все-таки метал, тому вона несумісна з іншими речовинами і матеріалами. Якщо Ви задумали ставити в будинку труби з міді, будьте готові до того, що мідним має бути і все інше: крани, радіатори, перехідники, фітинги. Варто Вам включити в систему інші метали, як мідні труби почнуть на очах руйнуватися, вступаючи в реакцію з «чужинцями». Навіть невеликий фітинг або шматочок труби з іншого металу, вставлений десь не на магістральному шляху, призводить до швидкого (протягом декількох років) руйнування всієї системи.
Але вороги міді – не лише метали. Мідь вступає в активну реакцію і з бетоном, при цьому вона окислюється, тому труби з неї краще укладати в захисній оболонці, можна з того ж пластику.
Але і це ще не все. Зверніть увагу, що мідь – порівняно м'який метал, тому елементи з неї дуже легко деформуються. За мідними трубами необхідно дбайливо доглядати, їх легко зламати, погнути, деформувати. Якщо ставитися до них недбало, дуже скоро вони перетворяться в металобрухт. Не забувайте, що мідь – чудовий провідник електрики, тому всі труби і радіатори треба заземлити, врахувати цей важливий момент при будівельних роботах.
Деякі фахівці стверджують, що проходячи по таких трубах, вода збагачується міддю і після стає не придатна до вживання. Але доведено, що правильно виготовлені мідні труби не завдають шкоди здоров'ю людини. Все, що Вам потрібно – це купити фірмові труби і фітинги, найняти майстрів, які правильно спроектують систему і мають досвід роботи з міддю.